Икономическата свобода в България се покачва с бавни темпове
Ново изследване на фондация "Херитидж" класира страната ни на 35-о място в света и на 20-о в Европа
България е на 35-о място по икономическа свобода в света, сочат данни на фондация „Херитидж,“, цитирани от news.bg. Фондацията публикува новото 27-о издание на своя Индекс на икономическата свобода за 2021 г., където България има актив от 70,4 точки. Напредъкът на България спрямо миналата година е скромен, а определението „по-скоро свободна“ се запазва.
Индексът измерва икономическата свобода в световен план по скала от 0 до 100. На първо място е Сингапур с 89,7 точки, а нейни подгласници с над 80 точки са Нова Зеландия, Австралия, Швейцария и Ирландия. На дъното на класацията са Северна Корея с 5,2 точки и Венецуела и Куба с по-малко от 30 точки. Резултатите от изследването са базирани на четири категории, съставени от 12 индикатора, а данните са от втората половина на 2019 г. и първата на 2020 г.
Ефективността на съда е показателят с най-ниски стойности за България и дори се понижава спрямо минали години. Върховенството на закона също е пречка пред изкачването на страната ни в класацията, а доверието е най-ниско в съдебната система. Вярването, че корупцията и неправомерните действия са част от ежедневните дела в държавата, е широкоразпространено, особено що се отнася до обществените поръчки и усвояването на европейски средства. Добрата позиция в класацията се дължи предимно на плоския данък, ниския дълг, данъчната тежест и фискалната стабилност.
Свободата на бизнеса и труда обаче бележат ниски стойности заради изискванията при стартиране на бизнес, издаването на разрешително за строеж и свързването с електричество. Показателите отбелязват напредък през последната година.
Данните на „Херитидж“ заключват, че чуждестранни и местни инвеститори се третират еднакво от закона. Добрият показател за отворения пазар е отражение на членството на България в Европейския съюз и цялостната политика на съюза по отношение на външната търговия. Разликата с 2017 г. е едва 2,5 точки и подобрението в показателя за върховенство на закона, въпреки началните ниски стойности, е минимален.
Позицията на България я нарежда до държави като Йордания и Грузия по показателя за право на собственост, до Гамбия, Русия, Малави и Тунис – по ефективност на съда, и до страни като Китай, Косово и Азербайджан – по почтеност на правителството.
Авторите на изследването посочват, че високите позиции в индекса са признак за доброто представяне на редица икономически и социални индикатори. Икономическата свобода е свързана с повишаващите се доходи, функциониращата демокрация, благосъстоянието на гражданите, ограничаването на бедността и развитието на човешкия ресурс.
ДРУГИ НОВИНИ
Ресурси по Видове
- Актуални Авторски Ресурси (2927)
- Статии (90)
- Становища по Казуси (419)
- Стопански Операции (123)
- Уроци (0)
- Сметки от Сметкоплан (212)
- Видеоматериали (124)
- Примерни Документи (0)
- Калкулатори (21)
- Примери към Калкулатори (116)
- Резюмирани Разпоредби (578)
- Базови Примери към Членове (490)
- Резюм. Съдебна Практика (775)
- Резюм. Указания от Институции (0)
- Фишове на НАП (89)
- Нормативни Актове (318)
- Учебници (1)
- Тематичнo Резюме на Закон (4)
- Базови Примери към Закон (3)
- Наръчници на НАП (1)
- Новини (960)