ЕК очаква ръст на БВП на България от 3,8% до края на годината
Комисията обаче влоши значително прогнозата си за 2022 г.
Европейската комисия (ЕК) очаква ръст от 3,8% на брутния вътрешен продукт (БВП) на България в месеците до края на годината – това е записано в есенната прогноза на комисията, публикувана днес. Ниският процент на ваксинирани и високите цени на енергията обаче остават предизвикателство пред възстановяването в краткосрочен план, въпреки че очакваният ръст на икономиката е по-висок с 0,3 пункта спрямо предишната прогноза.
Според ЕК икономическото възстановяване у нас ще е на стойности, съизмерими с тези в Германия, която обаче изпитва сериозни затруднения при доставките. Въпреки по-високите стойности за 2021 г., комисията значително влошава прогнозата си за българския БВП за 2022 г., като очаква ръст от 4,1% (при очаквани 4,7% в предишната оценка).
При тези стойности за 2022 г. България отново ще е в графата на изоставащите държави с по-слаб от средния за еврозоната растеж, който би трябвало да бъде в рамките на 4,3%. По-слабо възстановяване от това в България се очаква в Белгия, Естония, Финландия, Франция, Литва, Дания, Нидерландия, Швеция и Люксембург.
Посочените стойности в прогнозата на ЕК се разминават чувствително с тези на Министерството на финансите, което прогнозира ръст от 4% до края на годината и 4,9% през следващата година. Прогнозата на ЕК е по-близо до тази на Световната банка.
Двигателите на икономическия растеж през 2022 г. у нас ще бъдат износът и потреблението, както и средствата по Плана за възстановяване и устойчивост, продължава анализът. Бюджетният дефицит ще се свие до 2,8%, а съотношението между БВП и брутния външен дълг ще запази нивото си от около 26,7%.
Въвеждането на зеления сертификат, удостоверяващ завършен ваксинационен цикъл срещу COVID-19, обаче може да се окаже недостатъчно ефективна мярка срещу ограничаването на разпространението на вируса и нормализирането на обстановката може да отнеме по-дълго от необходимото.
Втората най-сериозна пречка пред икономическото възстановяване на страната ни е високата цена на енергията, както и повлияната от нея инфлация. В прогнозата са изложени опасения, че все по-високите цени и ускоряващата се инфлация може да се отразят негативно на покупателната способност на домакинствата с по-ниски доходи.
ДРУГИ НОВИНИ
Ресурси по Видове
- Актуални Авторски Ресурси (2927)
- Статии (90)
- Становища по Казуси (419)
- Стопански Операции (123)
- Уроци (0)
- Сметки от Сметкоплан (212)
- Видеоматериали (124)
- Примерни Документи (0)
- Калкулатори (21)
- Примери към Калкулатори (116)
- Резюмирани Разпоредби (578)
- Базови Примери към Членове (490)
- Резюм. Съдебна Практика (775)
- Резюм. Указания от Институции (0)
- Фишове на НАП (89)
- Нормативни Актове (318)
- Учебници (1)
- Тематичнo Резюме на Закон (4)
- Базови Примери към Закон (3)
- Наръчници на НАП (1)
- Новини (960)