„Фич“ потвърди кредитния рейтинг на България с положителна перспектива
Оценката отразява по-устойчивото състояние на икономиката, напредъка в процеса по присъединяване към еврозоната и по-доброто справяне с пандемията
Международната рейтингова агенция „Фич“ потвърди дългосрочния кредитен рейтинг на България в чуждестранна и местна валута BBB с положителна перспектива, съобщава Българската национална телевизия (БНТ). Оценката идва в светлината на все по-ниските макроикономически рискове, свързани с пандемията, напредъкът, който страната ни постига в процеса по присъединяване към еврозоната, и по-високата устойчивост на икономиката.
Краткосрочните негативни рискове, породени от пандемията, се компенсират от очаквания значителен финансов ресурс от ЕС по линия на Механизма за възстановяване и устойчивост (МВУ), както и от ангажираността към поддържане на макроикономическа и фискална стабилност.
Рейтингът се затвърждава от надеждната политическа рамка от членството на страната ни в ЕС и членството ни в паричния съвет. Рисков фактор остава свитият растеж заради демографските развития в България, които се отразяват на публичните финанси в дългосрочен план. Показателите за управление и нивата на доходите леко надхвърлят медианата на държавите със сходен рейтинг.
„Фич“ очаква растеж на българската икономика от 4,7% през 2021 г. при прогнозирани 3% през февруари. Оценката отразява по-доброто възстановяване на БВП през първото тримесечие на годината и очакваното засилване на вътрешното търсене и износа през оставащите шест месеца от годината. Ниският процент ваксинирани е един от големите рискове за възстановяването на икономиката, но е малко вероятно властите в страната да въведат нови ограничения, по оценка на агенцията.
В средносрочен план ключови за растежа на икономиката ще бъдат инвестициите, като се очаква предвидените за страната ни средства по МВУ да подкрепят ръста на икономиката през 2022 – 2023 г., който за момента се изчислява на 3,9%.
„Фич“ оценява бюджетния дефицит на 5% от БВП за 2021 г. в резултат най-вече на свързаните с COVID-19 извънредни разходи. Дефицитът ще се свие до 2% през 2023 г. Според рейтинговата агенция планът за въвеждане на еврото през 2024 г. у нас изглежда реалистичен, а банковият сектор е оценен като стабилен и ликвиден.
Сред факторите, които биха повишили оценката, са напредъкът на България към еврозоната, подобряването на потенциала за растеж на икономиката и сближаването на нивата на доходите с тези на държавите с по-висок рейтинг. Рисковите фактори са свързани с неблагоприятни политически развития и, съответно, ниско доверие в управлението на страната, нарастване на публичния дълг и по-слаби перспективи за растеж.
ДРУГИ НОВИНИ
Ресурси по Видове
- Актуални Авторски Ресурси (2927)
- Статии (90)
- Становища по Казуси (419)
- Стопански Операции (123)
- Уроци (0)
- Сметки от Сметкоплан (212)
- Видеоматериали (124)
- Примерни Документи (0)
- Калкулатори (21)
- Примери към Калкулатори (116)
- Резюмирани Разпоредби (578)
- Базови Примери към Членове (490)
- Резюм. Съдебна Практика (775)
- Резюм. Указания от Институции (0)
- Фишове на НАП (89)
- Нормативни Актове (318)
- Учебници (1)
- Тематичнo Резюме на Закон (4)
- Базови Примери към Закон (3)
- Наръчници на НАП (1)
- Новини (960)