Финансовият сектор очаква значително ускоряване на инфлацията

15 февруари 2022, 10:52 140

70% от участниците в анкета на Министерството на финансите предвиждат силно нарастване на инфлацията до края на март, а 25% – слабо повишение на потребителските цени

През първото тримесечие на 2022 г. финансовият сектор предвижда значително ускоряване на инфлацията. Това става ясно от анкета на Министерството на финансите (МФ), в която са представени очакванията на широк кръг финансови посредници – търговски банки, пенсионно-осигурителни и управляващи дружества, както и инвестиционни посредници.

Близо 70% от участниците в проучването споделят, че очакват силно нарастване на инфлацията до края на март, а 25% предвиждат слабо повишение на потребителските цени.

Според хармонизирания индекс на потребителските цени (ХИПЦ) в края на 2021 г. годишният темп на инфлацията в България се ускори до 6,6%. Основната причина за това е значителното поскъпване на енергийните стоки и свързаните с това вторични ефекти. Очакванията на финансовите експерти за повишението на инфлацията се наблюдават и на фона на продължаващото повишение на годишния темп на инфлацията в еврозоната, който е 5,1% през януари (по предварителни данни на Евростат).

Сред анкетираните финансови експерти преобладава мнението, че до края на март 2022 г. ще се запазят текущите нива на лихвените проценти по депозитите, които всъщност са близки до 0%, а при по-големите влогове лихвата е отрицателна. Някои участници в проучването обаче предвиждат повишение на възвръщаемостта на банковите депозити.

Относно лихвите по кредитите, от финансовия сектор очакват леко повишение.

Търговските банки предвиждат кредитите за частния сектор да продължат да се развиват възходящо в началото на годината, след като в края на 2021 г. годишното им нарастване се ускори до 8,7%. Също така банките очакват обемът на дългосрочните кредити за бизнеса да ускори растежа си спрямо предходното тримесечие, докато този на овърдрафта леко да се забави.

При кредитите за домакинствата финансовите експерти също прогнозират ускорение на тези с по-дългосрочен матуритет, а при тези, които са деноминирани в евро, не се предвижда съществена промяна. По-високото търсене на кредити от страна на домакинствата се дължи не само на увеличението на доходите, ниските лихвени проценти и нарастващите цени на жилищата, но и на нарастващите инфлационни очаквания.

Като цяло привлечените депозити от домакинствата се очаква да повишат леко нарастването си, докато тези от бизнеса леко да забавят растежа си. Банките очакват дългосрочните депозити на домакинствата да намалеят предвид исторически ниските лихвени проценти и отрицателната реална възвръщаемост.

От МФ отбелязват също, че конкуренцията в сегмента на кредитирането ще продължи да нараства, като тази от лизингови компании леко ще се ускори.

ДРУГИ НОВИНИ

филтър по тема:
покажи още
абонамент