ИПИ: София произвежда 43% от БВП на страната
През 2020 г. за пръв път се отчита отлив на хора от големите областни градове и изместването им към по-малки общини
Големите икономически центрове в България са отговорни за основния дял от произведения брутен вътрешен продукт (БВП) на страната, показва анализ на Института за пазарна икономика (ИПИ), цитиран от „Инвестор“. Данните показват, че през 2019 г. само София е произвела 43%, или 51 млрд. лева, от БВП на България. Анализът на ИПИ се основава на 66 индикатора, оценяващи икономическата и социална среда в 28-те области в страната.
Отвъд София в региона Южна България в анализа на ИПИ по произведен БВП се открояват областите Пловдив (9,7 млрд. лева), Бургас (5,5 млрд. лева) и Стара Загора (5,1 млрд. лева). В северната част на страната водещо място заема Варна (7,7 млрд. лева), следвана от Русе (2,8 млрд. лева) и Велико Търново (2,6 млрд. лева). Южна България води пред Северна предимно поради по-добра свързаност.
Брутната добавена стойност на човек от населението по области варира от 33 хил. лева в София до под 7 хил. лева в Силистра. В София услугите формират 87% от добавената стойност. Столицата изпреварва два пъти по брутна добавена стойност големите икономически центрове Варна, Стара Загора и Пловдив. На второ място след нея е област София, която обхваща индустрията в непосредствената периферия на града, но и голяма част от минното дело и металургията в Средногорието.
Промишлеността заема сериозен дял в областите Стара Загора, Враца и Габрово. Селското стопанство носи около 10% от брутната добавена стойност в областите Силистра, Враца, Монтана, Разград, Добрич, Търговище, Шумен, Ямбол и Кърджали. Северният регион остава по-беден в сравнение с другите части на страната.
Повечето големи икономически центрове в страната отчитат коефициент на заетост над 70% при хората във възрастовата група 15 – 64 г., а всички пет области с по-ниска заетост от 70% се намират в Северна България. Първенци в класацията са Варна, Русе и Велико Търново, наред с област София, която задминава столицата по показателя за втора поредна година. Това се дължи на доброто представяне на индустрията в региона и нейното продължаващо развитие.
Въпреки пандемията през 2021 г. все пак се наблюдават положителни развития, сред които е устойчивото повишаване на възнагражденията, което не се повлиява от кризата. В рамките на 2021 г. средната брутна месечна заплата в страната надвиши 1 500 лв., като темпът на нарастване е над 10% на годишна база. През годината се наблюдава и възстановяване на пазара на труда и връщане на нивата на безработицата към предкризисните нива.
По отношение на работната сила данните показват, че около 30% от заетите във възрастовата група 24 – 64 години е с висше образование и през последните три години този дял се покачва. В София те са 56,8%, следвани от Русе (31,2%) и Велико Търново (29,7%). В почти половината области в страната преобладават хората със средно или по-ниско образование.
През 2020 г. обаче почти всички големи областни градове отчитат отлив на хора, а в 205 малки общини отчитат прираст – явление, което се наблюдава за първи път в новата история на страната.
ДРУГИ НОВИНИ
Ресурси по Видове
- Актуални Авторски Ресурси (2927)
- Статии (90)
- Становища по Казуси (419)
- Стопански Операции (123)
- Уроци (0)
- Сметки от Сметкоплан (212)
- Видеоматериали (124)
- Примерни Документи (0)
- Калкулатори (21)
- Примери към Калкулатори (116)
- Резюмирани Разпоредби (578)
- Базови Примери към Членове (490)
- Резюм. Съдебна Практика (775)
- Резюм. Указания от Институции (0)
- Фишове на НАП (89)
- Нормативни Актове (318)
- Учебници (1)
- Тематичнo Резюме на Закон (4)
- Базови Примери към Закон (3)
- Наръчници на НАП (1)
- Новини (960)