Изменения в КТ ще уредят трайно въпроса с държавната подкрепа за бизнеса и заетостта при извънредно положение и извънредна епидемична обстановка
Добавя се и възможност за финансова помощ от държавата при неочаквани обективни икономически и пазарни промени
В Народното събрание (НС) е внесен втори законопроект за изменение и допълнение на Кодекса на труда (КТ) само ден след представянето на първия. Този път предложенията са насочени към преодоляване на породените от извънредната обстановка затруднения, настъпили вследствие пандемията от COVID-19. Вносителите на проекта целят занапред да създадат устойчиви механизми за подкрепа от държавата, за да се гарантира предвидимост за предприятията и сигурност за работниците и служителите.
Предвидено е изрично да се запише, че работодателят изпада в принудителен престой, когато по време на обявено извънредно положение или извънредна епидемична обстановка работата на предприятието или на отделни части от него е спряна със заповед на държавен орган. Ще отпадне текстът, който позволява на работодателя при подобни ситуации сам със заповед да преустанови дейността си, части от нея или работата на отделни работници и служители – чл. 120в, ал. 1 от КТ.
В рамките на принудителния престой на работниците и служителите ще се изплаща компенсация за сметка на държавата. Тя ще бъде в размер на 80% от брутното възнаграждение за месеца преди издаването на заповедта за временно прекратяване на дейността. Като гаранция за осигурителните права на лицата с промени в Кодекса за социално осигуряване (КСО) този период ще се зачита за осигурителен стаж, но без да се начисляват осигурителни вноски.
Право на компенсация се дава и на работодателите в принудителен престой. За тях тя ще възлиза на 25% от нетните им приходи от продажби за предходен базисен период, който допълнително следва да се определи с акт на Министерския съвет (МС).
Уредена е още една компенсация от държавата в полза на работещите. Тя засяга тези, за които работодателят е въвел непълно работно време вследствие намаляване обема на работата или обявено извънредно положение и извънредна епидемична обстановка. За да се запазят техните доходи, държавата ще предоставя компенсация в размер на 80% от брутното им възнаграждение за месеца, предхождащ заповедта за установяване на непълно работно време.
Тя ще бъде пропорционална на неотработените часове, но ще се изплаща за не повече от 4 часа на ден. След втория месец в рамките на една календарна година компенсациите ще бъдат намалявани с 5% на месец, като минималният им размер ще достига 65% от определеното брутно възнаграждение.
Извън пряко продиктуваните от извънредно положение затруднения, законопроектът въвежда финансова подкрепа за предприятията и при форсмажорни икономически или пазарни проблеми. Очаква се при намаляване на нетните приходи от продажби с поне 25% (30%) на база същия месец от предходната година държавата да отпуска месечна помощ на засегнатите. Нейният размер следва да се определи от МС, но според закона ще бъде до 25% от нетните приходи на предприятието за същия месец на предишната година.
ДРУГИ НОВИНИ
Ресурси по Видове
- Актуални Авторски Ресурси (2927)
- Статии (90)
- Становища по Казуси (419)
- Стопански Операции (123)
- Уроци (0)
- Сметки от Сметкоплан (212)
- Видеоматериали (124)
- Примерни Документи (0)
- Калкулатори (21)
- Примери към Калкулатори (116)
- Резюмирани Разпоредби (578)
- Базови Примери към Членове (490)
- Резюм. Съдебна Практика (775)
- Резюм. Указания от Институции (0)
- Фишове на НАП (89)
- Нормативни Актове (318)
- Учебници (1)
- Тематичнo Резюме на Закон (4)
- Базови Примери към Закон (3)
- Наръчници на НАП (1)
- Новини (960)