Какви са правилата за отпускане на заем по програма „Възстановяване“?

14 юли 2021, 11:26 329

Дружествата няма да дават обезпечения, за да вземат заем по програмата, но мажоритарният собственик ще трябва да гарантира връщането му с цялото си лично имущество

За да получат заем по програма „Възстановяване“ на служебното правителство, предприятията няма да дават обезпечения. За сметка на това обаче мажоритарният собственик трябва да гарантира връщането на заема с цялото си лично имущество, като стане поръчител на предприятието си. Това уточнение е посочено в документите за кандидатстване по програмата, предаде „Труд“.

Друго изискване за кандидатите, което също се посочва в документите, е собственикът на предприятието да даде подробни данни за семейството и имуществото си. Той трябва да представи удостоверение за местно лице, което се издава от НАП. В заявлението за получаване на този документ собственикът на предприятието следва да посочи през последната година колко дни и от коя до коя дата е бил в чужбина, както и в коя държава е пребивавал. Той трябва да попълни и данни за това дали съпругата и децата му живеят в България или в чужбина, притежава ли имоти в страната и зад граница и кой е основният му дом.

Кандидатите по програма „Възстановяване“ трябва да подадат искане за получаване на удостоверение за местно лице в качеството си на физически лица. Те могат да го направят по два начина: в териториалната дирекция на НАП по постоянен адрес или през Портала за е-услуги на приходната агенция – с квалифициран електронен подпис (КЕП) или персонален идектификационен код (ПИК).

Припомняме, че достъп до заеми по програма „Възстановяване“ имат само предприятията, които нямат просрочени задължения към държавната хазна. Изискването е също така да са микро-, малки и средни бизнеси, които към края на 2019 г. не са били в затруднено финансово положение, както и да осъществяват дейност от поне три години, една от които да са били на печалба.

В рамките на програмата ще бъдат отпуснати кредити на обща стойност от 2,5 млрд. лева, като всеки кредит е обезпечен от Фонда на фондовете до 80% от неговата стойност, а останалите 20% ще бъдат обезпечени от партньорската банка. Кредитите имат гратисен период до 12 месеца и покриват суми до 3 млн. лева, но не повече от 70% от оборота на дружеството за 2019 г. или 2020 г. Заемите ще имат пазарна лихва по преценка на партньорските банки.

ДРУГИ НОВИНИ

филтър по тема:
покажи още
абонамент