Мащабна инвестиция от над 1 млрд. лева в социалната политика на България
Средствата се отпускат по Плана за възстановяване и устойчивост на ЕС и ще бъдат инвестирани в обучения на български граждани, дигитализация на работните процеси и подкрепа на реформата в услугите за дългосрочна грижа за възрастни хора и хора с увреждания
Средствата, които ще бъдат инвестирани в социалната политика на България по Плана за възстановяване и устойчивост на ЕС, възлизат на 1,079 млрд. лева. Парите са разпределени в 4 проектни фиша. Три от тези фишове са включени в третия стълб от Плана, именуван „Справедлива България“, и в една от програмите към него – „Социално включване“, а четвъртият фиш е включен в четвъртия стълб „Иновативна България“, предаде „Труд“.
200 млн. лева са заложени допълнително към версия 1.0 на Националния план за възстановяване и устойчивост с цел повишаване на базовите дигитални умения на българските граждани.
753 млн. лева от средствата ще бъдат насочени към продължаване на реформата в услугите по предоставяне на дългосрочна грижа за възрастни хора. Още 279,5 млн. лева ще бъдат инвестирани в ресурси, с които ще бъдат повишени базовите дигитални уменията на българските граждани.
По проект е заложено разработването на национална онлайн платформа за дигитално обучение, с което да се повишат базовите дигитални умения на гражданите, а за хората с увреждания са предвидени мерки за подобряване на тяхната мобилност чрез предоставяне на помощни технически средства и повишаване на възможностите им за намиране на подходяща работа.
В детайли, по проектите в сферата на услугите за дългосрочна грижа е предвидено изграждане на 174 нови социални услуги за резидентна грижа за 5 220 потребители и 174 нови съпътстващи специализирани и консултативни услуги за лица с увреждания. Ще бъдат реформирани и 82 съществуващи социални услуги с капацитет за 5 598 потребители. Изпълнители на проектите в сферата на услугите за дългосрочна грижа ще са отделните общини, а на дигиталните обучения – Агенцията по заетостта.
С парите, разпределени за продължаване на дигиталната реформа, се предвижда създаване на 760 нови дигитални клуба на територията на цялата страна. Достъп до новите услуги ще има всеки български гражданин, който няма компютър или интернет и е част от обучителна програма за повишаване на базовите дигитални умения.
Заложеният минимум по кампанията с дигиталните обученията ще обхване близо 500 000 български граждани, като обученията ще се реализират с ваучери. Достъп до програмата ще има всеки български гражданин, който няма основни дигитални умения.
Средствата, насочени към социалната икономика, ще бъдат инвестирани в създаване на 6 регионални фокусни точки, в които предприятията от социалната и солидарната икономика ще могат да получат подкрепа. Сред услугите, които ще се предоставят от фокусните точки, са цялостна консултантска подкрепа и обучения за предприятия от сектора. Очаква се и дигитализация на работните процеси в поне 100 социални предприятия.
ДРУГИ НОВИНИ
Ресурси по Видове
- Актуални Авторски Ресурси (2927)
- Статии (90)
- Становища по Казуси (419)
- Стопански Операции (123)
- Уроци (0)
- Сметки от Сметкоплан (212)
- Видеоматериали (124)
- Примерни Документи (0)
- Калкулатори (21)
- Примери към Калкулатори (116)
- Резюмирани Разпоредби (578)
- Базови Примери към Членове (490)
- Резюм. Съдебна Практика (775)
- Резюм. Указания от Институции (0)
- Фишове на НАП (89)
- Нормативни Актове (318)
- Учебници (1)
- Тематичнo Резюме на Закон (4)
- Базови Примери към Закон (3)
- Наръчници на НАП (1)
- Новини (960)