Съветът на ЕС прие временно освобождаване от ДДС за дейности по купуване и даряване във връзка с пандемията

14 юли 2021, 12:52 280

След като извънредната ситуация приключи, приложимите ставки на ДДС ще бъдат възстановени

Вносът и доставката на стоки и услуги за дарение, предназначени за борбата с пандемията от COVID-19, няма да се облагат с ДДС до приключване на извънредното положение в рамките на ЕС. Такива изменения прие Съветът на ЕС в Директивата за ДДС.

С актуализацията на Директивата за ДДС стоките и услугите, закупени от органи на ЕС от името на държавите членки за справяне с последиците от пандемията, временно се добавят към списъка на освободените от налог сделки. По този начин държавите членки и техните институции ще могат да получават повече дарения, тъй като ще бъде намалена бюджетната и административната тежест за органите на ЕС.

Освобождаването от ДДС на стоки и услуги, дарени във връзка с пандемията, беше въведено още през 2020 г., но тогава то се отнасяше единствено в случаите на служебно използване, т.е. закупените блага да се ползват само за целите на дадена институция. С новите изменения това условие отпада. Вместо това държавите членки трябва да дават мандат на институциите от ЕС да закупят стоките от тяхно име. От Съвета на ЕС уточняват, че закупеното без ДДС ще може да се използва „според всяка цел, свързана с COVID-19, цитирана в мандата“.

В обхвата на стоките и услугите, освободени от налог, попадат роботи за дезинфекция, вентилатори, лабораторно оборудване, ваксини, бързи антигенни тестове и терапевтични средства. Те ще могат да се използват както от институции, така и от болници и компании.

След като извънредната ситуация приключи, приложимите ставки на ДДС ще бъдат възстановени.

Съгласно Директивата за ДДС държавите членки имат срок до 31 декември 2021 г., за да транспонират новите изменения в директивата на собственото си законодателство (съответно в България – Закона за ДДС).

ДРУГИ НОВИНИ

филтър по тема:
покажи още
абонамент