ВАдС иска ВКС да разтълкува дали изпълнително действие прекъсва давността при настъпила по делото перемпция
Висшият адвокатски съвет предлага и този въпрос да се разгледа в рамките на вече образувано по негово искане тълкувателно дело
Висшият адвокатски съвет (ВАдС) отправи предложение до Върховния касационен съд (ВКС) да бъде допълнен предметът на Тълкувателно дело № 2/2021 г. на Общото събрание на Гражданската и Търговската колегия (ОСГТК).
Делото беше образувано в началото на месец юни тази година по инициатива на ВАдС. То ще даде отговор на няколко въпроса, свързани с изготвянето на разпределение в изпълнителното производство и последващия съдебен контрол върху него. Повече относно обхвата на поисканото тълкуване в материята на изпълнителния процес можете да прочетете тук.
Сега на вниманието на върховните съдии Съветът поставя следния въпрос: „Прекъсва ли погасителната давност изпълнително действие, извършено след като е настъпила перемпция по изпълнителното дело?“ По него е констатирано противоречие между практиката на ВКС и някои окръжни съдилища, от една страна, и решение на състав на ВКС от тази година, от друга.
Когато в продължение на две години взискател не поиска предприемането на изпълнителни действия, образуваното от него дело се прекратява по силата на закона поради перемпция (на основание чл. 433, ал. 1, т. 8 от ГПК). В тази ситуация, според по-голямата част от съдиите, няма как да има последващи изпълнителни действия. Дори такива да бъдат извършени, те са обезсилени по право и не могат да имат за последица прекъсване на погасителната давност за вземането.
Тричленен състав на ВКС обаче изтъква, че перемпцията няма пряко отношение към погасителната давност. Съдиите приемат, че при поискано от взискателя предприемане на нов изпълнителен способ съдебният изпълнител няма право да откаже, дори когато делото е вече прекратено по право. В този случай следва да бъде образувано ново дело и да се пристъпи към изпълнителни действия, а това ще доведе до прекъсване на давността за вземането.
Съдебният състав допълва още, че дори съдебният изпълнител да не образува ново изпълнително производство, а да продължи в рамките на предишното, това няма да засегне последиците от предприетите изпълнителни действия и давността ще бъде прекъсната.
Предстои ВКС да се произнесе дали предметът на тълкувателното дело ще бъде допълнен с поставения от ВАдС въпрос.
ДРУГИ НОВИНИ
Ресурси по Видове
- Актуални Авторски Ресурси (2927)
- Статии (90)
- Становища по Казуси (419)
- Стопански Операции (123)
- Уроци (0)
- Сметки от Сметкоплан (212)
- Видеоматериали (124)
- Примерни Документи (0)
- Калкулатори (21)
- Примери към Калкулатори (116)
- Резюмирани Разпоредби (578)
- Базови Примери към Членове (490)
- Резюм. Съдебна Практика (775)
- Резюм. Указания от Институции (0)
- Фишове на НАП (89)
- Нормативни Актове (318)
- Учебници (1)
- Тематичнo Резюме на Закон (4)
- Базови Примери към Закон (3)
- Наръчници на НАП (1)
- Новини (960)