ВКС разграничи закриването на част от предприятието, вътрешната реорганизация и съкращаването на щата
ВКС направи уточнение относно упражняване правото на подбор на работодателя в горните случаи
Общото събрание на съдиите от Гражданската колегия (ОСГК) на Върховния касационен съд (ВКС) се произнесе с Тълкувателно решение №5/2019 г. от 26.10.2021 г., за да преустанови занапред противоречивата съдебна практика при разрешаване на трудовоправни спорове, в които е необходимо да се прецени следното:
„Кога е налице закриване на част от предприятието, вътрешна реорганизация и съкращаване на щата и какво правно значение имат тези три форми за правото, съответно за задължението на работодателя да извърши подбор, когато се преустановява осъществяването на някоя дейност и когато същата дейност продължава да се осъществява в същото или друго населено място?“.
Тълкувателното решение (ТР) е прието по образуваното по-рано с разпореждане на председателя на ВКС Тълкувателно дело №5/2019 г., като четирима от върховните съдии са го подписали с особено мнение.
В ТР №5/2019 г. касационните съдии приемат, че за закриване на част от предприятието, предвидено като отделно основание за прекратяване на трудов договор в чл. 328, ал. 1, т. 2, пр. 1 от Кодекса на труда (КТ), следва да се разбират случаите, когато определено звено, характеризиращо се с организационна обособеност, бъде премахнато от структурата на едно предприятие, като заедно с това звеното преустановява и своята дейност.
В мотивите си висшите магистрати поясняват, че в резултат от закриването на обособената част от предприятието следва да бъдат прекратени трудовите правоотношения с работниците/служителите, работещи в закритото звено, доколкото дейността, за която са наети, престава да се осъществява за в бъдеще, а с това отпада и необходимостта от тяхното наемане.
Върховните съдии приемат, че изцяло по своя преценка работодателят следва да прецени дали при закриване на част от предприятието да извърши подбор или не, доколкото това е негово право, но не и задължение. Когато оставащите незакрити звена на предприятието са в същото населено място като закритото, то работодателят може да упражни правото на подбор, доколкото в звената, които се запазват, има длъжности, които са със същите или незначително различаващи се трудови функции. В случай, обаче, че населените места са различни, то работодателят не може да упражни правото на подбор, съгласно изложените мотиви.
В мотивите на решението си ОСГК на ВКС посочва, че следва да се прави разграничение между закриване на част от предприятието и вътрешната реорганизация на предприятието, която не е предвидена като самостоятелно основание за упражняване правото на уволнение. За вътрешна реорганизация на предприятието висшите магистрати приемат тези вътрешноорганизационни промени и преустройство, при които звена и части от предприятието се променят посредством сливане, разделяне, вливане, отделяне и др., но тяхната дейност продължава да съществува.
Съгласно мотивите на решението, за разлика от закриването на част от предприятието, при случаите на вътрешна реорганизация не е налице закриване на дейността на самото предприятие или тази на отделна част/звено от него. Тя продължава да се извършва, но под друга организационна форма. В случаите на вътрешна реорганизация приложение намират разпоредбите на чл. 123 от КТ. Пояснено е, обаче, че в резултат на вътрешна реорганизация може да се стигне до намаляване на броя на утвърдени щатни бройки, което да е основание за уволнение („съкращаване на щата“) по чл. 328, ал. 1, т. 2, пр. 2 от КТ и упражняване правото на подбор.
В тълкувателното решение върховните съдии приемат, че „съкращаване на щата“, залегнало в чл. 328, ал. 1, т. 2, пр. 2 от КТ като отделно основание за прекратяване на трудов договор, има в случаите, когато за определена длъжност бъдат заличени всички щатни бройки или тяхното частично намаляване.
ДРУГИ НОВИНИ
Ресурси по Видове
- Актуални Авторски Ресурси (2927)
- Статии (90)
- Становища по Казуси (419)
- Стопански Операции (123)
- Уроци (0)
- Сметки от Сметкоплан (212)
- Видеоматериали (124)
- Примерни Документи (0)
- Калкулатори (21)
- Примери към Калкулатори (116)
- Резюмирани Разпоредби (578)
- Базови Примери към Членове (490)
- Резюм. Съдебна Практика (775)
- Резюм. Указания от Институции (0)
- Фишове на НАП (89)
- Нормативни Актове (318)
- Учебници (1)
- Тематичнo Резюме на Закон (4)
- Базови Примери към Закон (3)
- Наръчници на НАП (1)
- Новини (960)