Втори законопроект предвижда увеличение на облагаемия оборот, налагащ регистрация по ЗДДС

30 юли 2021, 18:03 308

В предложението е заложено също да отпадне регулирането на СУПТО и да се въведе отдалечена фискализация

За втори път от началото на работата на 46-ото Народно събрание (НС) се прави предложение да бъде увеличен прагът за задължителната регистрация по Закона за данък върху добавената стойност (ЗДДС). Нов законопроект предвижда от началото на следващата година задължение за регистрация да възниква при достигане на облагаем оборот от 166 000 лева, а не както досега – при 50 000 лева. В мотивите се изтъква, че промяната съответства на планираното от 2025 г. за ЕС въвеждане на единен праг от 85 000 евро оборот, налагащ регистриране.

Създателите на проекта искат да освободят малките предприятия и физическите лица, извършващи независима икономическа дейност, от нуждата да спазват завишените изисквания към счетоводната отчетност, да декларират ежемесечно данни и, съответно, от по-високите разходи в резултат на регистрацията. За тях ще остане възможността по собствено желание да пристъпят към регистрация по избор съгласно ЗДДС.

Предлага се също да отпаднат разпоредбите, които регулират използването на софтуерите за управление на продажбите в търговски обекти (СУПТО), както и дейността на техните производители и разпространители. Създателите на проекта определят досегашния подход като „свръхрегулация“, която води до огромни разходи за бизнеса, без да има реален положителен принос към бюджета. Отмяната на текстовете ще даде основание за промени и в Наредба № Н-18 (Наредбата за касовите апарати).

Ключова за законопроекта е идеята да бъде създадена възможност и за отдалечена (електронна) фискализация. При нея продажбите ще могат да се регистрират без забавяне чрез софтуер за управлението им, като се генерира уникален номер за всяка от тях. Той ще може да бъде изпратен електронно или отпечатан на печатащо устройство, различно от фискалното.

Тази система също ще позволява дистанционна връзка за подаване на данни към Националната агенция за приходите (НАП) и проверка в реално време, която показва дали продажбата действително е регистрирана и в приходната администрация. Промяната ще допусне още един вариант за фискализация, наред с фискалните устройства.

ДРУГИ НОВИНИ

филтър по тема:
покажи още
абонамент