Данъчни задължения на получател на услуга от трета страна извън ЕС

чака актуализация версия: 29 август 2019 2016 уникалност: 79%

Съгласно ЗДДС всяко лице, физическо или юридическо, извършващо независима икономическа дейност, без значение от резултата и целта ѝ, се счита за данъчно задължено лице (ДЗЛ) по този закон. Не са такива лицата, които извършват единствено дейност по трудово правоотношение, както и държавата. Когато едно лице е данъчно задължено, то следва да познава и прилага своите права и задължения.

Данъчно задължените лица по ЗДДС се делят на: регистрирани и нерегистрирани. Съвкупността от двата критерия е изключително важна, тъй като така се определя статутът на лицето, което следва да прилага разпоредбите на закона.

1. Как се определя място на изпълнение при получена услуга от Трета страна съгласно ЗДДС?

Когато става въпрос за получена услуга от трета страна (страна извън ЕС), трябва да се определи мястото на изпълнение на услугите. По правило то се определя винаги на първо място от статута на получателя.

скрит текст: 161 думи;

2. Как се документира получената услуга от Трета страна съгласно ЗДДС?

ЗДДС предвижда, че когато мястото на изпълнение на услуга от трета страна е на територията на България, то данъкът следва да бъде начислен и изискан от получателя на услугата. Това не важи, когато получател е физическо лице, което извършва единствено трудова дейност.

скрит текст: 207 думи;

3. Какво не трябва да се забравя относно плащанията към Трети страни по получени услуги?

За разлика то ЗДДС, където е възможно физическо лице да бъде ДЗЛ за целите на закона, то при ЗКПО физическите лица не са ДЗЛ.

скрит текст: 146 думи;